10 Ekim 2009 Cumartesi

Uyku Hali

Uykusuzluk günümüzde başlı başına bir sorun haline geldi.Rahatlıkla uyuyabilenler için bile "uyku" alanında sorunlar bitmiş değil.Bu hayatınızın uçup giden bu üçte birlik bölümü için birkaç satır yazı yazmak istiyorum müsadenizle.Müsade benim.

Öncelikle zihninizin güçlü olması lazım uyuyabilmeniz için.Çünkü genelde insanlar psikolojik sebeplerden dolayı uyuyamazlar.Korku,sinir,stres,depresyon...Biyolojik nedenler daha sonra gelir.Önemlilerden birkaçı kabızlık,mide ağrısı,bağırsak dolanması ya da yan dairede bulunan,sesi sonuna kadar açıp müzik dinleyen parazitler.Bunlar biyolojik sebepler.

Psikoljik sorunlar giderilebilir.Işıkları açık bırakma,annenizin koynuna sokulma,hap alma gibi faaliyetlerle halledilebilir.Biyolojikler ise...Fitil mitil , tekme tokat ...Onlar da biter.Ama uyurken ne yaptığınızı bilebilir misiniz ?

Çok ilginçtir ki yattığınız yerde sıçsanız ancak uyanınca farkına varırsınız.Diyelimki uyurken tuvaletinizi tutamıyorsunuz. Olamaz mı ? Mesela yatarken başınızın altına koyduğunuz yastık çok tehlikelidir.Sabah bir boyun ağrısıyla uyanabilirsiniz.Çünkü başınızın altından kaçıp kıçınızın altına girmiştir yastık.Ve asla anlayamazsınız yastığın oraya nasıl geldiğini.Sabahleyin yastık,yorgan,yatak çarşafını yerde de bulabilirsiniz."Deli yatma" derler ya.Zaten öyle insanlar gece hep yalnız kalmışlardır.Deli yatıyorlar diye çocukluktan beri ne akrabaları ne de arkadaşları yanına uzanmamışlardır.

En iyisi bizim arkadaş gibi olmak.Adam nerede olsa yattığı şekilde kalkabiliyor.Mumya gibi.Hatta anında uyuyabilme gibi bir özelliği var.Uzun yolculuğa çıkarken tutuşturdunmu eline gazeteyi kitabı , gözler hemen kepenk kapatıyor.İstifinide hiç bozmuyor artis.Gözlerine bakmasanız uyuduğunu anlayamazsınız."Mala bak! Aynı sayfayı yüz kere okudu " diyip günahını alırsınız.Bu yüzden bu hayatta gördüğünüze bile inanmayacaksınız.

Hayırlı günler , iyi uykular.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails