29 Nisan 2010 Perşembe

Sözüm Meclisten Dışarı

Bilgilendirme:Bu yazıdaki bahsedilen insan çeşitleri tamamen hayal ürünü olup,bu dünyada hayalden ileriye gidemeyeceklerdir.Lütfen üzerinize alınmayınız.


Evet gerekli uyarıları ve başlığı attıktan sonra artık bu konuda ağzıma geleni söyleyebilir,içimi boşaltabilirim.

Biz milletce aceleci bir milletiz.Ama sadece zevk-ü sefa konusunda...İşe,okula gelince,yumurta göte dayanmadan kılımızı kıpırdatmayız.Ana konuya girmeden,acelecilik konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum:

Babam ben daha küçükken burnuma rakı kapağı koklatırmış,büyüyünce karşılıklı kadeh tokuşturalım diye."Doğmamış çocuğa don biçmek" atasözü boşuna çıkmamıştır.Para kazanılacak bir iş varsa daha işe başlanmadan kazanılacak parayla dünyanın anası satılmıştır.Akşam biriyle yemeğe çıkacaksak gecesi çoktan akılda prova yapılmıştır.

Gel gelelim Doğumuzda Batımızda şimdi bahsedeceğim konuda aşırı aceleci davranmaya başladılar.Batımız Doğumuzu yakalayamaz bu konuda ama son yıllarda çok büyük adımlar atıldı.Evet erken yaşta "büyümekten bahsediyorum".Doğuda "kadın" olma yaşı 12'den Batıda ise 15,bilemedin 16 dan başlamaktadır artık.
Televizyonda "Doğudaki 12 yaşındaki kızı evlendirdiler ! Kız hamile ! " haberleri geçerken,"ayyy Ahmet görüyormusun bak yazık kızcağızaaa" cinsinden tepki gösteren bir annenin kızı ,arkadaşının evinde "kan revan" bir şekilde ders(!) çalışmaktadır.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...Daha iki yıl önce donuna işeyen kızlar şimdi kafelerde oturup "Anılcan'dan ayyyrııaaaıldım!! O gece çok üzüldüm ama sabahına Memocan beni çok güzel teselli ettii.Ayy kızz bakk anlatayım!!! Bu beni evine çağırdı,"Gel sana birşey göstereceğim" dediii !!! ..... Yok böyle bişeyyy kızımm görmen lazımm ohalar olsun ki yok böyle birşeyy !!! "

Bizi amerikanlaştırdılar sevgili okurlarım.Okuldan kaçıp kaçıp MTV'de birbirine pandik atanları,ödevi bırakıp Kayak Belleri'ndeki,Semra hanım'ın tabiriyle "daldan dala" atlayanları,hızını alamayıp yoldan geçenlere de atlayanları izleyince bu millet böyle oldu.Hele Seks-i Memnu diye birşey varki ona hiç girmiyorum.Tek merak ettiğim şey "Behlül,Adnan Bey'in ırzına ne zaman geçecek ? ".O da olduğu vakit kıçınıza tepsi bağlayıp yatın sayın okurlarım.

Bu memlekette ben ne 12 yaşında hamile kalan kız görmek istiyorum ne de 14 yaşında sarhoşluktan kendinden geçmiş bir kız.Bir de bunların üzerinde,neredeyse aynı yaşlarda, debelenen erkek çocuklar oluyor değil mi ? Ayna da görse " Anne koş belimde sivilce çıkmışşş !! " diyecek kadar erkekliği olan bu çocukları da zor duruma sokuyorlar.Belinde 70 lik votka taşıyan "14" yaşındakileri bu gruba katmıyorum.Onlar Şehzade.Onlara laf yok.

Siz siz olun çoluğunuza çocuğunuza iyi insan olmayı herşeyi zamanında yaşamayı öğretin.Onlarla ilgilenin.

Hayırlı günler.

27 Nisan 2010 Salı

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi 1. Kültür ve Sanat Festivali

Sizece de başlıkta bir gariplik yokmu ? 1955 yılında kurulmuş bu ülkenin güzide üniversiteleri arasında bulunan,Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'nin aklına bu yıl ilk defa böyle bir etkinlik düzenlemek gelmiş.Herhalde Fen ile Sanat yanyana geldiğinde bireyin daha uzak ufuklara daha geniş bakış açısına sahip olabileceğini bugüne kadar düşünemediler.Neyse saadete gelelim.

Saat 13:00 de olan Sunay Akın söyleşisini kaçırmanın verdiği üzüntü ile saat 16:00 ya kadar olan Müjdat Gezen söyleşisini bekledim.Ne yalan söyleyeyim beklediğime değdi.Bir insan bir toplumla bu kadar mı güzel kaynaşır ve şakalaşır.Benim oyunculuğu sebebiyle biraz sempatim vardı kendisine ama bugün dinleyince hayran kaldım.Hepimize kendi öğrencisiymiş gibi davrandı.Ulen bizim hocalar ne odunmuş arkadaş ya ! Sizleri Müjdat Gezen'in salondan ayrılırken anlattığı fıkra ile başbaşa bırakıyorum:

Trabzon'da geçmektedir. Günlerden Cuma'dır.Adamın biri koşa koşa imamın yanına gelir:
Adam:"İmam efendi bugün babam öldü.Günlerden Cuma olduğundan cennete gider değil mi ?
İmam:"Gider evladım."
Adam:"Yalnız imam efendi babamın 6-7 tane cinayeti vardır.Ama bugün cuma mübarek gün.Cennete gider değil mi ?"
İmam:"Gider çocuğum."
Adam:"Bir de babamın 9-10 tane tecavüzü var.Günlerden Cuma olduğundan kesin cennete gider değil mi imam efendi ?"
İmam:"Tabiki evladım.Bugün Cuma olduğundan baban direk cennete gider.Yalnız Cumartesi onun ağzına sıçarlar ! "


Anlatan ağızlarına sağlık koca bir saat çok zevkli bir sohbetti.En son olarak saat 18:30 civarı Rutkay Aziz ve birkaç arkadaşı daha geldi.Kendisini çok ciddi bulmamla birlikte biraz dalgın biraz yorgun buldum.Tabiki her cümlesinden birşeyler öğrenmeye çalıştım.

Bazı kuruluşlar, festivalin ilk defa düzenlenmesine rağmen,başlığa "Geleneksel..." yazar ya iyiki öyle bir gaflete düşmemişler.İyice soğuturlardı beni okuldan.Bir ara Rutkay Aziz'e "Sizi de boru reklamlarında görecekmiyiz ?" diye soracaktımki dayak yerim diye korktum.Bu Rutkay başka Rutkay boru değil bu Rutkay...

Ve en can alıcı yanı geliyor.O kadar politika,sinema,tiyatro konuşulan günün sonunda kapıdan çıkarken Rutkay Aziz'i gören bir kız "Aaaa ben bu adamı daha uzun boylu sanıyordum.Çok kısaymış yaaaa !!!! " deyince bir kez daha geleceğimize karşı ümidimi kaybettim.Adma orada kendini vatan millet sinema diye paraladı bizim öğrencinin dikkat ettiği şeye bak.

Hayırlı Günler.

Not:İki yıldır derslerine girdiğimiz bir hocamız kalktı ve "Rutkay bey bize unutamadığınız bir anınızı anlatırmısınız ? " diye sordu. Bu beni derin şüphelere itti.Len ben kimden ders alıyorum ya ! İyi bari kalkıpta " Ben sizin büyük bir hayranınızıımmmmmmm " diyerek ağzının sularını dökmedi.
Related Posts with Thumbnails