27 Nisan 2010 Salı

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi 1. Kültür ve Sanat Festivali

Sizece de başlıkta bir gariplik yokmu ? 1955 yılında kurulmuş bu ülkenin güzide üniversiteleri arasında bulunan,Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'nin aklına bu yıl ilk defa böyle bir etkinlik düzenlemek gelmiş.Herhalde Fen ile Sanat yanyana geldiğinde bireyin daha uzak ufuklara daha geniş bakış açısına sahip olabileceğini bugüne kadar düşünemediler.Neyse saadete gelelim.

Saat 13:00 de olan Sunay Akın söyleşisini kaçırmanın verdiği üzüntü ile saat 16:00 ya kadar olan Müjdat Gezen söyleşisini bekledim.Ne yalan söyleyeyim beklediğime değdi.Bir insan bir toplumla bu kadar mı güzel kaynaşır ve şakalaşır.Benim oyunculuğu sebebiyle biraz sempatim vardı kendisine ama bugün dinleyince hayran kaldım.Hepimize kendi öğrencisiymiş gibi davrandı.Ulen bizim hocalar ne odunmuş arkadaş ya ! Sizleri Müjdat Gezen'in salondan ayrılırken anlattığı fıkra ile başbaşa bırakıyorum:

Trabzon'da geçmektedir. Günlerden Cuma'dır.Adamın biri koşa koşa imamın yanına gelir:
Adam:"İmam efendi bugün babam öldü.Günlerden Cuma olduğundan cennete gider değil mi ?
İmam:"Gider evladım."
Adam:"Yalnız imam efendi babamın 6-7 tane cinayeti vardır.Ama bugün cuma mübarek gün.Cennete gider değil mi ?"
İmam:"Gider çocuğum."
Adam:"Bir de babamın 9-10 tane tecavüzü var.Günlerden Cuma olduğundan kesin cennete gider değil mi imam efendi ?"
İmam:"Tabiki evladım.Bugün Cuma olduğundan baban direk cennete gider.Yalnız Cumartesi onun ağzına sıçarlar ! "


Anlatan ağızlarına sağlık koca bir saat çok zevkli bir sohbetti.En son olarak saat 18:30 civarı Rutkay Aziz ve birkaç arkadaşı daha geldi.Kendisini çok ciddi bulmamla birlikte biraz dalgın biraz yorgun buldum.Tabiki her cümlesinden birşeyler öğrenmeye çalıştım.

Bazı kuruluşlar, festivalin ilk defa düzenlenmesine rağmen,başlığa "Geleneksel..." yazar ya iyiki öyle bir gaflete düşmemişler.İyice soğuturlardı beni okuldan.Bir ara Rutkay Aziz'e "Sizi de boru reklamlarında görecekmiyiz ?" diye soracaktımki dayak yerim diye korktum.Bu Rutkay başka Rutkay boru değil bu Rutkay...

Ve en can alıcı yanı geliyor.O kadar politika,sinema,tiyatro konuşulan günün sonunda kapıdan çıkarken Rutkay Aziz'i gören bir kız "Aaaa ben bu adamı daha uzun boylu sanıyordum.Çok kısaymış yaaaa !!!! " deyince bir kez daha geleceğimize karşı ümidimi kaybettim.Adma orada kendini vatan millet sinema diye paraladı bizim öğrencinin dikkat ettiği şeye bak.

Hayırlı Günler.

Not:İki yıldır derslerine girdiğimiz bir hocamız kalktı ve "Rutkay bey bize unutamadığınız bir anınızı anlatırmısınız ? " diye sordu. Bu beni derin şüphelere itti.Len ben kimden ders alıyorum ya ! İyi bari kalkıpta " Ben sizin büyük bir hayranınızıımmmmmmm " diyerek ağzının sularını dökmedi.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails