24 Eylül 2009 Perşembe

İzlenimler

Bir bayram daha bitti.Bana malzeme çıksın diye Ege nin dört bir yanını döndüm dolaştım.Akrabalar sağolsun.Yedik,içtik,yattık.Eller öpüldü,sözler saçıldı , dedikodular gırla yapıldı . Benden uzak olsun.Her çeşit insanı gördüm,yendim,geldim.Kazasız , belasız bir bayramı daha atlatmış olduk böylece.

Yıllardır görmediğim bir dayım vardı.Onun yanına gittim.Zengin mi zengin kuvvetli mi kuvvetli.Sekiz kere hacca gitmiş.Maşallah.Vekalet alarak tabi,kardeşi için , anası için babası için ...Uzar gider . Tam sekiz kere ! Ulan bir kere git ! Diğer gideceklerinin parasını akrabalarından başlayarak,etrafındaki muhtaçlara dağıt , hayıra gir değil mi ? Bu benim görüşüm.Ellerinden öperim dayıcım.

Dört,beş kere mezarlığa girdim bu bayram mesela.Beş bayramlık mezarlık ziyareti hakkımı kullandım.Babannemin dediği gibi "Hacı sevabı" kazandım belkide.Yine mezarlığa gidiyoruz.Bu sefer anne tarafı.Arabayı hacı dayım kullanıyor.Daha kasabanın merkezindeyiz.Önünde son model bir araba yavaş yavaş ilerliyor.Bizim dayı bastı arkadan kornayı solladı geçti bir anda.Arkasından ettiği lafa bak : " Sükse yapıyor pezevenk ! " . E be dayı yakıştı mı senin gibi muhtereme.Bırak küfür kısmını biz halledelim.Hayır ortada küfür edilecek bişey yok.Süksenin kralınıda yapar dayım zamanı gelince.Yastıklarını parayla doldurur.Altında hala 80 yapımı toros marka arabası var.Böyle böyle zengin oluyor demekki insanlar.Harçlıkta vermedi hacı ! Hacı ! Şimdi kötü söz söyleyipte günaha girmek var hacı !

Dayımın yanından çıktım.Tren istasyonuna gideceğim.Yanımda kuzenler var.Dolmuşa bindik.En öne geçtim oturdum.Bir müzik çalmaya başladı. " Rasstttlarrsaaaaannn gözlerii yaşlı yavrunaaaaaa,Suçunu bağışlaaa sarılll boynunaaa ... " . Kibariye. Bayram günü çalıncak şarkı mı bu ? İnsanları niye üzüyorsun be adam ! Hayret yav.Ben üzülmem ama başkası üzülür.Ayıp. Dikkat edilmesi gereken bir husus.

Üç günün üçte birinin yolda geçtiği ve sonunda da yorgunluk ile üçün birinin yanımıza kar kaldığı bir bayram daha yaşadık.Herkese yeni başlayan veya devam eden okul hayatında başarılar dilerim.İlk günden herkesle yüz göz olmayın.Arkadaş ayağı göt ayağı !

Hayırlı günler.

20 Eylül 2009 Pazar

Bayram


Bir bayram daha gördük.Şükür.Bedava otoyolları,yollardaki kalabalığı,bir aileyi tüm ferteleriyle görebileceğiniz bir süredir bu bayramlar.Kısa da olsa güzel.Birbirlerini unutan,koca bir yıl ismini bile anmadığınız,tuvalette bile aklınıza gelemeyecek insanlarla oturup konuşmanıza vesile olan bayramlar.Nerede o eski bayramlar ! Büyüdük artık para vermiyolar anasını satayım ! Sakalı, bıyığı kesmezsen böyle olur tabi.Neyse.

Evinizde misiniz yoksa başka diyarlarda mı bilmiyorum tabi.Ben kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum.Mesela bence en güzeli bayram sabahı yapılan seronomi.Herkes iyi kötü giyinir.Sıraya geçilir.Tek tek bayramlaşılır.Hele birde yaşlı bir büyüğünüzün evinde toplandıysanız bitmez o. Göt kadar odanın içinde otuz kişi.Kimin kimi öptüğü belli değil.Böyle durumlarda çok darlanıyorum.Seviyorum ama nefessiz bırakıyor insanı.Yanak yanağa öpüşüyoruz ya işte böyle daralmalarda bazen sert vuruyorum yanağı , kafa atıyormuşum gibi oluyor .Futbolcular yapıyor ya hani çaktırmadan . Aynı onun gibi .Kırmızı kart.

Bir de bayrama özel pişen yiyecekler var.Adı üzerinde bayramın.Şeker bayramı. Baklava börek sarma gırla gidiyor.Hele hele memleketiniz köy yeriyse yaşadınız.Sultanlar gibi beslenirsiniz valla.Sonra kilo vereceğim diye yürüyüşlere çıkarsınız.Naylon elbiseler giyer terlemeye çalışırsınız.Noldu üzüldünüz değil mi ?

Bayram mesajları meşurdur.Bence en güzeli arayıp konuşmak ama beni bile asosyalleştirdi bu teknoloji.Uzun uzadıya mesajlar gelir telefonuma.Sebep belli.Dualar , dilekler güzel.Ama arkadaş , ben sizin edebiyat öğretmeniniz değilim ! Şiirler , maniler akıyor mesajdan ! Not mu vereceğim sanıyorsunuz ?! Hey Allah ım ya. Bayramımı kutla geç.Mesajın yarısı boşa gidiyor. Bir başından bir kıçından okuyorum bitiyor.Aralardaki edebi sanatlar çöpe gidiyor. Hiç kusura bakmayın .

Büyüklerinizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.Zaten normal zamanda gitmiyorsunuz bayram günü bari gidin len ! Küçükleride şekerle çikolatayla kandırmayın ! Paradan haber verin ! Sinirlendirmeyin beni burada.

Herkese sağlıklı,mutlu,huzurlu bayramlar dilerim. Bayramınız mübarek olsun. Daha sosyete ve kibar insanlar için: "Bayramınız kutlu olsun ." İyi bayramlar.Küçüklerimin gözlerinden,büyüklerimin ellerinden öperim.Kalın sağlıcakla.
Related Posts with Thumbnails