14 Eylül 2009 Pazartesi

Adam olacak çocuk...

Bilgilendirme:Makedonya Eğitim Bakanlığının reklamıdır.Bu video dini veya siyasi açıdan değil, sadece videoda geçen diyalogların paylaşımı için konulmuştur.
Adam olucak çocuk bokundan belli olur derler ya.Mecazdır tabi.İşte adam olacak çocuk.Daha belkide 7 yaşında.Biz o yaşta sabah uyanır sütümüzü içer , okula gider fişlerimizi sıralardık."Ali ata bak.Ali boka bas.Ayşe şarkı söyle.Söyle ayşe söyle" gibi...Tenefüste annemizin yanımıza koyduğu birkaç şeyi tüketir sonrasında kovalamaca oynardık.Bilgelik adına tek yaptığımız şey cümlenin öğelerine dikkat ederek konuşabilmekti en fazla.Ne düşünceleri sorgulayabilirdik ne de öğretmenlerden söz isteyip : " Hocam yanılıyorsunuz , şu şöyleyken böyledir, bu da size kapak olsun ! " diyebilirdik.(Kendi adıma :)

O yüzdendir ki ilkokul öğretmenleri en az ailedeki büyükler kadar değerlidir.Çünkü o yaşta aklınıza ne işlenirse birazda o yolda devam edersiniz hayatınıza.Ama gelin görünki videoda da gördüğünüz gibi arada böyle doğuştan yetenekli,büyümüşte küçülmüş insanlar dünyaya gelebiliyor.Verdiği cevap o kadar güzel ki Einstein'nın , bu anının devamında öğretmene ne olduğunu merak etmemek elde değil. Einstein'ı azarlayıp kulanığımı çekti ? Yoksa eline cetvelle mi vurdu ? Tahta önünde tek ayak belkide .Ama tam terside olmuş olabilir:

"Einstein . Aferin evladım otur. 5 veriyorum sana.Yarın resim dersinede geçen hafta getirmeyi unuttuğun yel değirmeni resmini mutlaka getir tamam mı yavrum."

Akabinde Einstein ertesi güne atom bombasının yapılışı çizip götürüyormuş ne "bomba" olurdu . Tabi bir 30-40 yıl sonraya kaldı o çizim.Tamam akıllıda o kadar da değil artık ! Müneccim bokuyla mı beslediler bunu canım !? Nostradamus muydu bunun bakıcısı bebekken !?

Her öğrendiğinizi, her duyduğunuzu " aha evet ! Bu kesin böyle! " diyip kabullenmeyin.Hayatta meraklı olmak en güzelidir.Çünkü araştırırsınız.Öğrenirsiniz.Çok merakta iyi değildir tabi.İş atasözüne dönmesin.İnsanın başına ne gelirse ya meraktan hesabı ...

Hayırlı günler.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails