31 Temmuz 2010 Cumartesi

Bir Film&Bir Oyun : Inception&Metro 2033

Evet size bu yılın fenomenlerini tantacağım.Biri film dalında diğeri ise oyun dalında, özellikle FPS türünde...


2-2 mii ??? 2-2 miii ??!!!! Değil mi !?!?! Ben böyle film görmedim !!! 2-2 olmasa bile herkes gönül rahatlığı ile timsah yürüyüşü yapabilir bu filmi izledikten sonra.Verdiğiniz bilet parasını sonuna kadar hakeden bir yapıt.Hatta birkaç kez daha gideceksiniz sinemeya bana güvenin.Hiç film hakkında birşey yazmayacağım.Tek diyebileceğim lütfen beyni kendine zor yetenleri götürmeyin yanınızda..."Ayyyy ben birşeyy annamadımm amaaaaaa " bile demeye kalmadan perde iner inmez kafayı yakarlar,parmaklarını burunlarına sokup "yok mu beni miken?! " diye bağırarak ortalıkta koşarlar.O kadar diyorum...

İşin ilginç tarafı Christopher Nolan'ı aradım geçen yıl.Birader dedim bak benden gizli birşeyler karalıyorsun,gördüm,eğer eksik yeri varsa ben tamamlayayım dedim."Yok Boracım birkaç aklımın yetmediği yerler var ama bir yıla halladerim herhalde" dedi.Harbiden halletmiş.Ağzımıza sıçtı adam resmen.On yılda yazdı on yılda konuşuturur.Hatta yüzyıl.Türünün tek örneğidir bu film.Helal olsun adama.Listelerde gelmiş geçmiş en iyi olursa hiç şaşırmam hatta desteklerim.Alkış kıyamet,boktur sidiktir sular seller gibi gider.Herşeyim feda olsun.

Leonardo Di Caprio adını artık altın harflerle hatta titanyum harflerle tarihe yazdırmıştır.Bir insan hep en iyi filmlerde oynar mı ? Oynar demekki.(Bkz. Titanic)

Bu oyun hayatımda oynadığım en güzel FPS 'dir .Siz "şu anlamda da mı? " diye sorun ben hepsine şimdiden "Evet" diyorum . Kurşunun girdiği deliğin gerçekliğine kadar kanın kırmızılığının yer yer değişmiş tonuna kadar grafikleri üst düzey bir oyun.Kitaptan çevrilme bir oyundur.Dünya'da Nükleer savaş yaşanmıştır ve büyük yıkım olmuştur.Kalan insanlar Moskova metrosunun altında gruplar halinde hatta birbirlerine düşman olarak yaşamaya devam etmektedir.

Bir tek insanlarla değil radyasyon nedeniyle mutantlaşmış binbir çeşit hayvanla da uğraşıyorsunuz.Kendi insanlarınıza yardım getirmek için yola başlıyorsunuz.Polis denilen merkeze doğru uzun ve muhteşem bir yolculuk...Oyunun 3'te 1 i sinematik videolarla süslenmiş.Ve girdikleri yerler öyle güzelki bir filmi çekiyormuşsunuz hissi veriyor.Başrol oyuncusu sizssiniz.İnsanları,mutantları,metro herşey o kadar gerçeğe yakınki.Diyaloglar her ırka ayrı şivede..Tek kelime ile muhteşem bir oyun.

Bu iki fenomeni kaçırmamanızı tavsiye ederim.Şiddetle tavsiye ederim,tekme tokat girerim.

Hayırlı günler...

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails