16 Mayıs 2010 Pazar

Kitap Tanıtımı Bölüm 1 : Hayalet Süvari

Kitabın ismi: Hayalet Süvari
Yazar: Ray Brock
Konu: Atatürk'ün hayatından derlemeler yapılmış.
Yayınevi: Resimdeki kapak eski olup şu anda "Yakamoz" tarafından basılmaya başlanmıştır.

Ne zamandır istiyordum kitap tanıtımı yapmayı ama öyle bir kitap tanıtmalıydım ki ilk olmayı haketmeliydi.Ben de hayatımda her görüşüme ve adımıma yön vermemi sağlayan,Atamız Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlatan bir kitapla başlamak istedim.Yazacak çok fazla kitap birikti ama en yazmaya değeri bu kitap idi benim gözümde.

Benim için bu kitabın diğer okuduğum ve artık ezberlediğim Atatürk temalı kitaplardan çok farkı vardı.Sebebi yabancı bir yazarın elinden çıkmış olmasıydı."Acaba ters bir cümle yazmışmıdır ? " merakıyla alır almaz okumaya başladım.Ama baktım ki çok güzel bir anlatıma sahip.Kitap, anlatılanların çoğu bildiğimiz olaylar olmasına rağmen,ki bilmediklerim de varmış, çok güzel kaleme alınmış.Ray Brock için "Atatürk Aşığı bir yazar" deniliyor.Ki gerçekten de o aşkı hissederek yazmış.Şimdi sizi kitapdan çok beğendiğim birkaç bölümle başbaşa bırakıyorum.

Gelibolu cephesi...Ordu Alman General'in komutası altında...Mustafa Kemal gece yarısı siperleri geziyor iken nöbetçi bir askerin sigara içtiğini görür ve yaklaşır.Aralarından geçen birkaç diyolagtan sonra kitap da şöyle devam ediyor ;

... " Kumandanım" dedi asker,temkinli ancak biraz da küstahça, "Ben hiçbir yabancının emri altında olmayı,ondan talimat almayı ve onu takip etmeyi istemiyorum.Ve bu durum için bir Türk kumandanının da özür dilemesini beklemiyorum!"

..."Otur yerine!" diye bağırdı Kemal.Asker yüzükoyun pozisyonuna geri döndü."Benim bölüğüme bağlı bir tabur ya da alayda olsaydın seni vurdururdum ya da sana rütbe verirdim!"

...Kemal sigarasını ve kibritlerinin çöplerini nöbetçinin yanına bıraktı.
..."Sigaraları sen iç.General Hans'a askerleri arasında ne kadar gözü pek bir adamı olduğunu bildireceğim.Keşke benim tümenimde olsaydın." dedi Kemal ve atını mahmuzlayarak uzaklaştı.

..."İşte ben Alman generalin bu nöbetçi askerleri gibi yirmi bin adam istedim.Anadolu'nun askerleri.Güçlü adamlar Azimli adamlar."

Uzaktan Anzakların söylediği şarkıları duyan Mustafa Kemal kitap da şu tepkileri veriyor ;

...Kemal bir süre şaşkınlıkla,ardından biraz takdire benzer bir duyguyla dinledi onları.Daha sonra birden hiddetlendi.Türk ordusunun Gelibolu'daki 19. Tümene komuta eden Yarbay Mustafa Kemal,kayanın üzerinde kızgınca oturuyordu."Bir gün" diye geçirdi kalbinden,"Türklerin de söyleyebilecekleri bir şarkıları olacak!"

Tahmin edebileceğiniz gibi İstiklal Marşını kasdediyor Atamız.Bu kadar paylaşım yeter gerisini siz okuyun.Siz de olabildiğiniz kadar idealist olun.Ama idealistlik vatanseverlik olmadan bir işe yaramaz.Her hedefinizin içinde vatanınıza hizmet edecek bir gaye bulunsun."Paris'e gideceğim ! Karının kızın suyunu çekeceğim! " deyin demesine de "Ama asıl hedefim oradan birşeyler öğrenip memleketimde onu geliştirmek " cümlesinide mutlaka hissedin ve söyleyin.

Ne zaman çok yorulmuş bir halde ve "Daha yapılacak bir çok işim var!" diye hayıflanırken bulsam kendimi,hep aklıma Mustafa Kemal'in içinde bulunduğu durumu,uyumadan geçirdiği ayları ve yılları,aynı aylar yıllar içinde hem rahatsızlığı ile uğraşıp hem de ya cephede ya da masa başında durmadan çalıştığını düşündükçe her şeyi yapacak gücü kendim de buluyorum ve tekrar kalan işlerime atılıyorum.Bu düşünce tarzını size de öneririm.

Hayırlı günler.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails